Ambla khk neiu kostüüm
Komplekt on komplekteeritud seelikust ERM 11093 eseme järgi, põhjavärv lillakasroosa.
Käistest ERM 11157 eseme järgi valmistatud. Neiud ei kandnud põlle ja peas kanti pärga. See pärg on tehtud
lappidest lintidega. Pits on siin ostetud niplispits.
Komplekti valmistas Elve Nurk.
Valik Ambla khk komplekte
Pildil olevad Ambla khk komplektid on komplekteeritud ühesuguse triibustikuga seelikutega, millised on valmistatud ERM A 509:1898 eseme järgi. Põhja värvitoon on igal seelikul erinev. Keskmisel on see kõige sobilikum peab olema karmiinpunane. Käised vasakult esemesel valmistatud ERM A 660:52 eseme tüki järgi; keskmisel ERM 4595 eseme järgi tikand võib olla must või tume pruun; parempoolsel ERM A 660:53 eseme tüki järgi. Käistel all poest ostetud niplispits. Siin on lisatud Ambla kihelkonna käiste mustrid. Värvilised mustrid on toodud kõik, mis oli saadaval ERM-s Ambla kihelkonna kohta.
Peale selle on Amblal ka 7 valget tikandit. Neid kõikki ei ole veel Jänedal läbi tehtud. Ambla kihelkonna käiste korrigeeritud mustrite jooniseid on võimalik leida “Ambla vana aja riietuse uuringud” II osa. Kätte saadav raamatukogude liinis, RKK-s ja ERM-i raamatukogust. Uuringute mappe on 3, millised sisaldavad Ambla kihelkonna üksikesemeid ERM-s olevatest esemetest.
Vasakpoolsel komplektil on tanu valmistatud ERM A 13116 eseme järgi; kesmisel linuk ERM 11176 järgi tikand võib olla must või tume pruun; parempoolsel komplektil pottmüts. Ehted klaashelmestest kaelakee, väike sõlg ja suure sõlg allpool, pikem kee klaashelmestest või krõllidest või kett. Põlled on valmistatud poest ostetud peenvillasest või tänapäevastest riietest valitud sobilik. Põllede värvitooni eriti palju moonutab foto. Ambla kihelkonna põlle värvitoon on omapärane hallikas-sinakas-roheline. Jalas valged põlvikud, võivad olla pastlad, soome sussid või mustad kingad. Valmistajad Tiia Kontus, Elve Nurk ja Luule Nurga. Foto Olev Kenk
Ambla kihelkonna naised
Ühesuguse käiste mustriga komplektid üks tikitud tume pruuniga ja teine mustaga.Teised lisandid on valitud erinevad ja tulemuseks kaks eriilmelist kostüümi.
Tanudel omavalmistatud kuldkard pitsid originaalmustri järgi tehtud. Põll alt sikk-sakk paeltega tehtud ERM A 290:410 Kihnu järgi, kirjanduses on mainitud et on kantud ka põhja-eestis. Teisel ühevärviline traditsiooniline Ambla kihelkonnale omane rohekas-sinakas peenvillane põll. , Sikk-sakk põllega kostüümil vöö ERM 11072; sukapaelad ERM A 446:677 Ambla ja sukad kootud valgest pleegitamata linasest Järvamaa muuseumi E 46 eseme järgi – kudumi muster kogumikus „Türi kindad ja sukad”
Kostüümid valmistasid Tiia Kontus ja Kaire Ries.
Ambla kihelkonna vanem komplekt
Nende Ambla kihelkonna komplektide ühisjooneks on ühesuguse mustriga käised, valmistatud ERM A 509:5392 eseme järgi. Seelikud on valmistatud ERM A 564:1931 Järva-Madise ja ERM A 509:1898 Ambla seeliku triibustike järgi. Erinevaks teeb neid komplekte peale seelikute ka põlled ja tanud. Kahel komplektil on traditsiooniline Ambla roheline peenvillasest riidest põll ja ühel komplektil peenemustrilisest sitsi riidest. Tanude erinevus kahel komplektil ERM A 13116 eseme järgi ja teine tanu ERM A 11170 eseme järgi. On ka peakattena Ambla linuk ERM 11176 Ambla. Lisandina on valmistatud valgest linasest riidest varda või raamatu kotike, mis on kaunistatud käiste mustri tikandi osaga. Komplektide valmistajad Valve Kerkel, Piia Tiigemäe ja Luule Nurga.
Lisatud on ka seeria tanu piltidest. ERM-s on need kolm tanu mustrit esemel olemas. Rohkem seni ei tea tanu mustreid Ambla kihelkonnale.
Ambla kihelkonna naiste komplektid
Need kaks komplekti on valmistatud samasuguse käiste mustriga. Kollases toonis muster on tikitud siidi niitidega ja teine mulinee niitidega ERM A 660:52 järgi. Värvitoonid on sobitatud veidi erinevalt. Komplektide vahelise erinevuse annavad seelikud: kollastes toonides seelik on esmakordselt seelikuks kootud ERM A 446:281 järgi. Teine on Ambla khk-s kaua käibel olnud ERM A 509:1898 Ambla. Erilisuse annab ka kollastes toonides seelikuga kostüümile linutuspõll valgest õhukesest puuvillasest riidest – klaarmarle. Tikitud villaste lõngadega. Erinevust annavad ka tanud. Kõik teadaolevad Ambla khk. tanud on toodud eelnevas jaos. Kostüümid on valmistanud Jana Kaska ja Seila Truu.